رفتن به بالا

پایگاه خبری وقت پرس ، منتشر کننده آخرین اخبار ایران و جهان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶
  • الأربعاء ۲۷ محرم ۱۴۳۹
  • 2017 Wednesday 18 October
تهران لطیف
١۵(°C)
وزش باد آرام
فشار ٢۶.٢۵(in)
محدوده دید ۶.٠(mi)
اشعه فرابنفش 0-Low
رطوبت ٢۶.٢۵(in)
  • دوشنبه 10 آبان 1395 - 11:09
  • کد خبر : 763
  • مشاهده : 438 بازدید
  • یادداشت ها
  • چاپ خبر : پیش به سوی چند ندا
img_3261.jpg
پیش به سوی چند ندا

پیش به سوی چند ندا

  بعد از حوادث سال ۸۸ و محدودیت‌های وسیعی که برای طیف اصلاح طلب ایجاد شد و سران و بزرگان اصلاحات یا رهسپار زندان شدند و یا در گوشه منازل خود ناگزیر به عزلت نشینی شدند و بسیاری از جوانان دهه ۷۰ که در دوره اصلاحات رشد کرده و فعالیت حزبی را آموزش دیده و […]

 

بعد از حوادث سال ۸۸ و محدودیت‌های وسیعی که برای طیف اصلاح طلب ایجاد شد و سران و بزرگان اصلاحات یا رهسپار زندان شدند و یا در گوشه منازل خود ناگزیر به عزلت نشینی شدند و بسیاری از جوانان دهه ۷۰ که در دوره اصلاحات رشد کرده و فعالیت حزبی را آموزش دیده و آماده بودند که آنچه را که فراگرفته اند در خدمت جناح اصلاحات به کاربندند و هدایت جناح اصلاح طلب را در نبود بزرگان انجام دهند.

با تدبیر و دوراندیشی جوانان اصلاح طلب دولت تدبیر و امید برسرکار آمد و فضای نسبتا باز بار دیگر جهت فعالیت حزبی و تشکیلاتی ایجاد شد، و روزنامه‌ها، نشریات و احزاب بسیاری در جهت اخذ مجوز اقدام کردند.

اما چه بر سر جوانان اصلاح طلب بعد از خرداد ۹۲ آمد؟

با پیروزی روحانی و عادی شدن شرایط ، بار دیگر کسانی که حزب‌های خود را بسته بودند و یا گوشه نشین شده بودند و یا به دنبال کار اقتصادی در شرکت‌های خود رفته بودند ، بار دیگر آن احزاب را بازگشایی کردند و بدون توجه به اصلاح طلبان جوان بر راس هرم تصمیم گیری این جناح نشستند.

البته بودند احزاب جدیدی هم که با گرفتن اخذ مجوز فعالیت خود را آغاز کردند و بخشی از این اصلاح طلبان جوان را جذب خود کردند ، اما تنها تعداد اندکی از آن‌ها به راس هرم تصمیم گیری رفتند.

اما عمده این نیروها به حزب ندا رفتند ، حزبی که در ابتدای فعالیتش شعار حذف بزرگان اصلاحات را داد که شاید این بزرگترین خطای استراتژیک این حزب بود و همین خطا منجر به آن شد که این حزب نتوانست همه اصلاح طلبان جوان را قانع به عضویت در خود بکند و همچنین بیشترین حملات را متوجه خود کرد و دامن خشم و کینه بین برادران و خواهران دوران خطر سایه افکند.
اما با خوابیدن آتش حملات به سمت و سوی ندا و وساطت‌های افرادی همچون بهزاد نبوی و مدیریت فضا توسط پیر اصلاحات ، این حزب در انتخابات مجلس در سال ۹۴ نشان داد نه تنها مخالف آرمان‌های اصلاح طلبی نبوده است بلکه همراه و همگام با دیگر اصلاح طلبان حرکت می‌کند.
اما هم ندا می داند به تنهایی نمی تواند نمایندگی نسل دوم را بکند و هم بخشی از اصلاح طلبان جوان در سایه قرار گرفته فهمیدند قدرت آن‌ها در زمانی قابل توجه است که همه آن‌ها در کنار هم باشند.
و خیلی زود فهمیدند این طبیعی بود که همگان در مورد همه مسائل توافق نداشته باشند، علاوه بر آن زمانی که در یک کشور تحزب به معنای واقعی کلمه شکل نمی‌گیرد و از طرفی محدودیت‌هایی طبق آنچه که گفته شد برای یک جناح در کشور به وجود می‌آید و منجر به ایجاد شکاف بین نسلی می‌گردد در این زمان بسیاری از آرمانها و اصول یک جناح قربانی مصلحت‌اندیشی به نام بقا می‌شود و دقیقا در همین زمان است که اصحاب قدرت و ثروت با مصلحت اندیشی در جایگاه اصحاب تفکر و اندیشه می‌نشینند و پیوسته با این توجیه که در مرحله گذار هستیم و نه ابقا، بر طبل انحصار طلبی می کوبند و چه بسا این دیدگاه نه تنها در جناح اصلاح طلب که در دولت هم باعث وقوع مشکلاتی در برخی از وزارت‌خانه ها شده است. در سایه این واقعه بسیاری از افرادی که سالها در کلاس اصلاح طلبی آموزش دیده و رشد کرده اند هرگز به مراکز تصمیم سازی نمی توانند ورود کنند و این انحصارطلبی موجب می‌شود که کرسی‌های تصمیم سازی و تصمیم گیری همواره در یک حلقه خاص به چرخش باشد.

در ترکیه چنین رویکردی باعث انشقاق در حزب رفاه اسلام گرایی گردید که نمایندگی اپوزسیون جریان سکولار را بر عهده گرفت که البته از یک منظر اتفاق مبارکی به حساب می‌آمد، پس از آنکه در حزب رفاه ترکیه میان دو گروه اسلامگرای سنتی (اربکان و هواداران او) و اسلامگرایان مدرن (اردوغان و هواداران او)‌انشقاق پدید آمد جناح سنتی حزب به سمت ایجاد حزب سعادت گام برداشتند و جناح مدرن یا اصلاح طلب حزب حزب عدالت و توسعه را بنا نهادند
این واقعه زمانی روی داد که جوانان حزب رفاه دریافتند که مرکز به این آسانی انحصار خود بر قدرت را از دست نخواهد داد استراتژی سیاسی خود را تغییر دادند و با تابلوی جدید یعنی حزب عدالت و توسعه وارد بازی شدند. این حزب برای ورود به مرکز و ایجاد موازنه با آن کوشید به نیروهای سیاسی واقع در حاشیه نظیر جماعت ها از جمله جماعت گولن و کردها نزدیک شود.

اکنون نگارنده به دیگر اصلاح طلبان جوان توصیه می کند ،ضمن حفظ احترام برای دیگر اصلاح طلبان و رهبران اصلاحات همچون دوستان خود در حزب ندا احزابی دیگر تشکیل دهند و تاثیر گذاری خود را در عرصه سیاست افزایش دهند و این گروه اگر نتوانند بار دیگر در کنار هم قرار بگیرند ، شکاف بین نسلی در آینده عمیق‌تر خواهد شد و کل جریان اصلاحات را در خطر خواهد انداخت و چه بسا واقعه فرزند آقای صفدر حسینی به شکل سیستماتیک تکرار شود و اصلاحات به جای یک جریان بزرگ سیاسی تبدیل به خانواده کوچک در یک دهه آینده شود و جناح‌های دیگر جایگزین آن‌ها بشوند.
https://telegram.me/iran_times/65363

اخبار مرتبط

نظرات

سرمقاله

  اولین آزمون جدی مجلس دهم با ترمیم کابینه حسن روحانی گره خورد و رئیس جمهور که مدتها منتظر بود تا تیمش را همانگونه که باب میلش هست تکمیل کند با تغییر ترکیب مجلس فرصت را مناسب این تغییر دید و افرادی که در مجلس گذشته نتوانستند رأی اعتماد نمایندگان را کسب کنند با خیال آسوده آنها را به مجلس دهم معرفی کرد. علی رغم برخی اظهارنظرها که از حضور آقای نجفی در لیست اولیه وزرای پیشنهادی رئیس جمهور خبر داده بودند اما لیست اولیه حسن روحانی همانی بود که اکنون از سوی نمایندگان توانستند رأی اعتماد بگیرند. از اول هم مشخص بود هیاهوی کاسبان فتنه در مجلس دهم تاثیرگذار نخواهد بود و بازی با واژه فتنه نمی‌تواند برای آنها رای داشته باشد چرا که جنس مجلس دهم با مجالس قبلی متفاوت است و اگر زمانی با رمز فتنه سر می‌بریدند اکنون باید طرحی نو در بیاندازند. اما از سوی دیگر در کسب رأی اعتماد وزرای پیشنهادی میدان داری فراکسیون امید بسیار مشهود بود برای همین هم روز قبل از رأی اعتماد آن زمانی که وزرای پیشنهادی به مجمع عمومی فراکسیون امید آمده بودند به اتفاق تاکید کردند که امیدشان به فراکسیون امید است. ولی مسیر این پیروزی چگونه طی شد؟ از همان روزی که وزرای پیشنهادی به مجلس معرفی شدند هر سه وزیر پیشنهادی جلسات طولانی مدت با رئیس فراکسیون امید داشتند و برنامه‌های خود را برای وزراتخانه های متبوع خود تشریح کردند. بعد از آن فراکسیون امید دست به کار شد و با تشکیل کارگروه‌های مختلف و طی جلسات طولانی نقاط ضعف و قوت برنامه‌های وزرای پیشنهادی را به آنها گوشزد کردند و پیشنهادهای خود را برای کاربردی‌تر کردن برنامه‌ها ارائه دادند. محمدرضا عارف به عنوان هدایت کنننده فراکسیون طی این مدت با برخی از نمایندگانی که ساز مخالف با وزرا داشتند صحبتهای مفصلی کرد و با گوشزد کردن شرایط کشور بخصوص در وزارتخانه‌ای به مانند آموزش و پرورش رأی منفی آنها را نسبت به وزرای پیشنهادی تغییر داد. طی مدتی که از عمر مجلس دهم می‌گذرد دکتر عارف و اطرافیان وی بارها مورد سؤال واقع شدند که چرا از تریبون مجلس اظهارنظری نمی‌کند و او را بعضاً با برخی دیگر از نمایندگان مقایسه می‌کنند. برخی از اینگونه اظهارنظرها که از روی حسن نیت است بعضاً از روی ناآگاهی از تقسیم کار فراکسیون امید و ساز و کار داخل مجلس است. چه آنکه بر اساس تفاهمی که در فراکسیون امید صورت گرفته است وظایف محوله برای ریاست فراکسیون فراتر از اظهارنظرهای داخل پارلمان است از سوی دیگر نطق میان دستور نمایندگان هم که بر اساس قرعه کشی است اکنون زمانش برای ریاست فراکسیون فرا نرسیده است جنس فعالیت‌های دکتر عارف به عنوان ریاست فراکسیون مدیریت، هماهنگی و رایزنی‌های داخل صحن مجلس است و دیگر اعضای فراکسیون بر اساس ضرورت در داخل صحن مجلس اظهار نظر می‌کنند همانگونه که در جریان رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی دیده شد. به نظر می‌رسد رأی اعتمادی که مجلس دهم ...

جديدترين خبرها